Organizatorius       
 
  Didžioji g. 1, 01128 Vilnius
T: +370 (5) 219 9696
F: +370 (5) 219 9639
ziemosekranai@prancuzuinstitutas.lt
       
 
 

 

Žiemos ekranams jau 10 metų

Fransua Truffaut yra sakęs: « Kinas, tai menas parodyti dailias moteris darančias dailius dalykus ». Taikliau pasakyti apie gražiasias aktores, kurios spinduliuoja kino ekranuose nuo pat 7-ojo meno sukūrimo pradžios, turbūt neįmanoma. Tačiau neužmirškime pažvelgti į asmenybes, kurių pagrindinis darbas vyksta už kameros - režisieres, scenarijaus autores, kurios užsispyrusios kantriai ir droviai įrodė, kad kinas irgi yra menas, padedantis žmogui pamatyti Pasaulį kitaip. Todėl 10-ajai festivalio laidai pasirinkome temą « Moters žvilgsniu ». 
 
Kultūros atašė Lysianne Caron

2015-ųjų sausį prasidės jau dešimtus metus švenčiantis prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“. Organizuojamas Prancūzų instituto Lietuvoje iniciatyva, festivalis prasidės Vilniuje, ir vėliau keliaus po kitus Lietuvos miestus. Vakarus su prancūzišku kinu leisime įvairiausiose miestų kino salėse, galerijose, teatruose, ir kitose kiną mylinčiose institucijose.

Šiandien džiaugiamės, kad jau dešimt metų skaičiuojantis festivalis yra nebe pagrandukas, o brandus, prancūzų ir lietuvių kultūrą suartinantis meninis renginys. Norėdami turėti geriausią iš geriausių programą, šiais metais pasitikime tikru kino žmogumi, prodiusere Sylvie Dufaur, kuri tiesiai iš Prancūzijos stebi visas kino aktualijas. Pernai Žiemos ekranai aplankė 10 Lietuvos miestų, šiandien mūsų kryptys pasipildo dar dviem vietovėmis, kurių gyventojai nekantrauja susipažinti su prancūzišku kinu. 
 
10-ieji Žiemos ekranai pasirinko švelnią, tačiau kupiną aistros temą: Regards de femmes – moters žvilgsniu, tai dvilypė tema, atkskleidžianti moterį kaip kino menininkę. Norime pasigrožėti aktorių vaidyba, bet taip pat ir moterų pasiliekančių kitoje kameros pusėje darbu - režisierių, scenarijaus autorių, operatorių...
Žiūrovai susipažins su moterų režisierių kūryba: Léa Fazer juosta Maestro (Maestro) prajuokins atverdama autorinio kino filmavimų užkulisius; rimtesniu tonu pažvelgsime į socialinius skirtumus Julie Lopez Curval juostoje Aukštuomenė (Le beau monde), neapsakomo kruopštumo kupinas filmas, apie meilę ir pašaukimą. Žiemos ekranai džiaugiasi pristatydami ir jaunų režisierių pirmąsias ilgo metražo juostas - Marianne'os Tardieu Nejudėt! (Qui vive) ir Lucie Bolveteau Fidelio, Alisos odisėja (Fidelio, l'odysée d'Alice).

Žiūrovai taip pat galės pasinerti į jaudinančias moterų personažų istorijas: Istorinė, tikrais faktais paremta drama Mari Istorija (Marie Heurtin), pasakos apie kurčios ir aklos mergaitės kelią į šviesą – į bendravimą ir kalbą su pasauliu. Nusikelsime į saulėtą 6-ąjį dešimtmetį su Jean Jacques Zilbermann‘o giedrumo kupina juosta Už gyvenimą (A la vie), kuriame susipins trijų, karą išgyvenusių moterų gyvenimai, ir jų kova su praeitimi. Režisierius Claude Duty, šmaikštaus apie Prancūzijos kultūrinius skirtumus komedijoje O mes - triskart! (Chez nous, c‘est trois !) – tai istorija apie režisierę keliaujančią po Prancūziją, pristatančią naująjį savo filmą. Su šiuo nuotaikingu režisieriumi, žiūrovai galės susipažinti Vilniuje, festivalio metu.

Kaip ir pagrindinė programa, festivalio retrospektyva bus brandi ir įvairiapusė. Kaipgi negali būti įvairi, kai retrospektyva skirta garsiajai prancūzų aktorei, režisierei ir scenarijaus autorei Nicole Garcia. Ši kino menininkė, dirba už, ir prieš kamerą, jau daugiau nei ketverius dešimtmečius. Nicole Garcia yra daugybę kartų nominuota kaip geriausia režisierė, scenarijaus autorė ar aktorė, ir laimėjusi Cezario apdovanojimą kaip geriausia antro plano aktorė. Nikolės Garcia kurti Film noir žanro ir kriminalinių istorijų įkvėpti siužetai privers narplioti psichologiniuose labirintuose pasiklydusius personažus, o filmai, kuriuose kino menininkė sukūrė vaidmenis žavės savo įvairove ir prikaustančiomis istorijomis. Festivalio metu pristatysime 2010 metais pasirodžiusią juostą Langas į jūrą (Un balcon sur la mer), taip pat, jau ir klasika tapusias: Su garsiuoju filmu Francesco Rossi filmu Tre Fratteli lyginamas Numylėtinis (Le fils préféré, 1994), nepamirštama Catherine Deneuve juostoje Vandomo aikštė (Place Vendôme, 1997) ir jaukus, kupinas meilės Kas antrą savaitgalį (Un week-end sur deux), 1990. Nicole Garcia kurtus vaidmenis matysime Jacques Rivette juostoje Dvikova (Duelle, 1976), Beti Fišer ir kitos istorijos (Betty Fisher et autres histoires, 2001) ir kitose įsimintinose juostose. 

Svetainių kūrimas